Share:
 

Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
130 Dane Anderson Westbury Shamrocks Cricket Club First Grade1 1 Launceston Cricket Club
99* Nathan Carter South Launceston Cricket Club Second Grade1 1 George Town Cricket Club
89* Thomas W Garwood Riverside Cricket Club First Grade1 1 Mowbray Cricket Club
78* Brodie A Jarrad South Launceston Cricket Club Second Grade1 1 George Town Cricket Club
73 Zachary J Oldenhof Launceston Cricket Club First Grade1 1 Westbury Shamrocks Cricket Club
60* Conrad Chugg Westbury Shamrocks Cricket Club Second Grade1 1 Launceston Cricket Club
59 Connor I Lockhart Mowbray Cricket Club First Grade1 1 Riverside Cricket Club
59 Jack Colgrave Riverside Cricket Club Second Grade1 1 Mowbray Cricket Club
52 Rowan W Smith Launceston Cricket Club First Grade1 1 Westbury Shamrocks Cricket Club
39 Jade R King George Town Cricket Club Second Grade1 1 South Launceston Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
4/4 Matthew H Allen Westbury Shamrocks Cricket Club Second Grade1 1 Launceston Cricket Club
4/22 Thomas Dwyer Westbury Shamrocks Cricket Club Second Grade1 1 Launceston Cricket Club
4/23 Nicholas W Spencer Westbury Shamrocks Cricket Club First Grade1 1 Launceston Cricket Club
4/25 Luke Midson Riverside Cricket Club First Grade1 1 Mowbray Cricket Club
4/34 Rowan W Smith Launceston Cricket Club First Grade1 1 Westbury Shamrocks Cricket Club
4/44 Ben Spinks Mowbray Cricket Club First Grade1 1 Riverside Cricket Club
3/8 Cooper Anthes Riverside Cricket Club First Grade1 1 Mowbray Cricket Club
3/21 Doug Ryan South Launceston Cricket Club Second Grade1 1 George Town Cricket Club
3/31 Nash Cassidy Mowbray Cricket Club Second Grade1 1 Riverside Cricket Club
3/47 Thomas Lewis Riverside Cricket Club Second Grade1 1 Mowbray Cricket Club

Hat-Tricks

No records found

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
201Peter New Riverside Cricket Club First Grade1 1 Mowbray Cricket Club
120Oliver Gibson South Launceston Cricket Club Second Grade1 1 George Town Cricket Club
20 James Curran Launceston Cricket Club First Grade1 1 Westbury Shamrocks Cricket Club
20 Samuel Elliston-Buckley Launceston Cricket Club First Grade1 1 Westbury Shamrocks Cricket Club
20 Connor I Lockhart Mowbray Cricket Club First Grade1 1 Riverside Cricket Club
20 Sam Canny Mowbray Cricket Club Second Grade1 1 Riverside Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
10/243 Westbury First Grade1 1 Launceston
10/243 Westbury Men's Greater Northern Cup1 1 Launceston
10/234 Launceston Men's Greater Northern Cup1 1 Westbury
10/234 Launceston First Grade1 1 Westbury
10/215 Riverside First Grade1 1 Mowbray
10/215 Riverside Men's Greater Northern Cup1 1 Mowbray
10/204 Riverside Second Grade1 1 Mowbray
4/190 Sheffield Men's Greater Northern Cup1 1 Devonport
9/188 Devonport Men's Greater Northern Cup1 1 Sheffield
1/187 South Launceston Second Grade1 1 George Town

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
178* BA Jarrad-N Carter South Launceston Second Grade1 1 George Town
109 RW Smith-ZJ Oldenhof Launceston First Grade1 1 Westbury
68 D Anderson-A Kerrison Westbury First Grade1 1 Launceston
67 D Anderson-SA Stevenson Westbury First Grade1 1 Launceston
58 JH Heazlewood-C Chugg Westbury Second Grade1 1 Launceston
55 LA Scott-CI Lockhart Mowbray First Grade1 1 Riverside
47 LB Barrett-JR King George Town Second Grade1 1 South Launceston
44 B Walsh-DL Baker George Town Second Grade1 1 South Launceston
41 CJ Lynch-BJ Humphrey Launceston First Grade1 1 Westbury
39 JR King-M Mann George Town Second Grade1 1 South Launceston